Acer 514 Chromebook Vero Laptop
Battery
| Usage time | Up to 10 hours |
| Removable battery | No |
| Power saving | Power saving mode |
Body
| Weight (kg) | 1.4 |
| Height (mm) | 20.4 |
| Width (mm) | 325.4 |
| Depth (mm) | 224.3 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| USB cable | Yes - 3 |
| USB type |
1x USB 3.2 Type A 2x USB 3.2 Type-C |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6 |
Processor
| Model | Intel Core i5 |
| CPU speed | 1.3GHz to 4.4GHz with Turbo Boost |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Brightness | 250 nits |
| Size (") | 14 |
| Touch screen | No |
| Display type | Full HD, IPS, LCD |
| Refresh rate | Up to 75Hz |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes |
| Multimedia messages | No |
| Text messages | No |
Platform
| Operating system | Chrome OS |
Memory
| RAM | 8GB |
| Card slot | No |
Camera
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
| Video recording | Yes - Full HD |
Features
| Backlight keyboard | Yes |
| Document viewer | Yes |
| Music player | Yes |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel Iris Xe Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Connections
| Ethernet (LAN) | No |
Speakers
| Speaker power | 2W |
Storage
| Hard drive capacity | 256GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| 3.5mm headphone jack | Yes |