Acer 514 Chromebook Plus Laptop
Battery
| Battery life | Up to 12 hours |
| Battery type | Lithium ion |
Body
| Dimensions (mm) | 319.02x227.07x19.81(WxDxH) |
| Weight (kg) | 1.45 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | 4 |
| Model | AMD Ryzen 3 7320C |
| CPU speed | Up to 2.40GHz |
Display
| Resolution | 1920x1200 |
| Backlight technology | LED |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | WUXGA |
| Size (") | 14 |
| Touch screen | Yes |
| Display type | LCD IPS |
| Refresh rate | 60Hz |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
| Multimedia messages | No |
Platform
| Operating system | Chrome OS |
Memory
| RAM | 8GB |
Camera
| Camera type | Integrated Facial Auto Exposure Camera with Temporal Noise Reduction and Blue Glass Lens |
| HD video recording | 1080p FHD at 60fps |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Portable | Yes |
| Backlit keyboard | Yes - white |
| Document viewer | Yes |
| Keyboard type | FineTip |
| Music player | Yes |
| Touchpad | OceanGlass |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
| Microphone | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | No |
| Security cable slot | Yes |
| Webcam privacy cover | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | AMD Radeon 610M Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
| Power supply | Up to 65W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| DTS | Yes - DTS Audio |
| Number of speakers | 2 |
Storage
| Hard drive capacity | 256GB PCIe Gen 4 SSD |
Built-in Devices
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| HDMI port | 1x HDMI 1.4 with HDCP Support |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
2x USB-C 3.2 Gen 1 with DisplayPort and Power Input 1x USB Type-A 3.2 Gen 1 |