Acer 314 Chromebook Spin Convertible Laptop
Battery
| Battery life | Up to 10 hours |
| Battery type | Lithium-ion |
Body
| Dimensions (mm) | 319.9x21.9x229.9 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.57 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Processor
| Model | Intel N100 |
| Quad Core | Yes |
Messaging
| Yes |
Display
| Size (") | 14 |
| Touch screen | Yes |
| Screen resolution | 1920x1200 |
| Display type | LCD |
| Refresh rate | 60Hz |
Platform
| Operating system | ChromeOS |
Memory
| Memory technology | LPDDR5 |
| RAM | 4GB |
Camera
| Camera type | Front-facing webcam |
| Number of cameras | 1 |
| Resolution | 1280x720 |
Features
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Web browser | Yes |
| Microphone | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | No |
| Security features | Camera shutter |
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Memory accessibility | Shared |
| Model | Intel UHD Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
| Power supply | Up to 65W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Number of speakers | 2 |
Storage
| Flash Memory Capacity | 128GB |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | No |
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
2x Type-A 3.2 Gen 1 1x Type-C 3.2 Gen 1 |