Acer 314 Chromebook Laptop
Battery
| Battery type |
Lithium Ion 3-cell |
| Power saving | Power saving mode |
Body
| Dimensions (mm) | 326.4x20x225 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.5 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.0 |
| USB type |
2x USB 3.1 (Type A) 2x USB-C |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6 |
Processor
| Model | Intel Pentium Silver |
| CPU speed | 1.1GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Anti-glare | Yes |
| Size (") | 14 |
| Display type | LCD |
| Refresh rate | Up to 60Hz |
| Screen type | LED |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes |
Platform
| Operating system | Chrome OS |
Memory
| RAM | 4GB |
| Card slot | Yes - MicroSD |
Camera
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Front camera
| Number of cameras | 1 |
Features
| Quad Core | Yes |
| Document viewer | Yes |
| Music player | Yes |
| Touchpad | Yes - OceanGlass |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model | Intel UHD Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Maximum power supply wattage | 45W |
Sound
| Number of speakers | 2 |
Audio Processing
| DTS | Yes |
Storage
| Hard drive capacity | 128GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
Interfaces/Ports
| 3.5mm headphone jack | Yes |