Acer 311 Chromebook Spin Convertible Laptop
Battery
| Usage time |
32GB: up to 10 hours 64GB: up to 15 hours |
| Battery type | Lithium-ion |
| Power saving | Power saving mode |
| Battery capacity | 4670mAh |
Body
| Weight (kg) |
32GB: 1.19 64GB: 1.05 |
| Height (mm) | 18.8 |
| Width (mm) | 290 |
| Depth (mm) | 206 |
| SIM type | N/A |
Connectivity
| Ethernet connection | No |
| Bluetooth | Yes - 5.0 |
| USB cable | Yes |
| USB type |
1x Type-A 2.0 1x Type-C |
| WiFi (WLAN) | Yes |
Processor
| Model | MediaTek MT8183 |
| CPU speed | 2.0GHz |
Display
| Resolution | 1366x768 |
| Backlight technology | LED |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | HD |
| Size (") | 11.6 |
| Touch screen | Yes |
| Display type | IPS |
| Screen type | IPS, LCD |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes |
| Multimedia messages | No |
| Text messages | No |
Platform
| Operating system | Chrome OS |
Memory
| RAM | 4GB |
| Card slot | No |
| Card max size | N/A |
Camera
| Camera type | Integrated webcam |
| HD video recording | 1280x720p HD |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
| Video recording | Yes |
Features
| Document viewer | Yes |
| Keyboard type | Standard |
| Music player | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Security features | Discrete H1 Trusted Platform Module (TPM) |
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Integrated |
| Model |
ARM GeForce MX330 Mali-G72 MP3 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
| Power supply | 45W |
Storage
| Hard drive capacity |
32GB 64GB |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes - 2x digital |
| Built-in speakers | Yes - 2x stereo |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| 3.5mm headphone jack | Yes |