Acer 311 CBOA311-1H-C7L1 Chromebook Laptop
Battery
| Battery life | Up to 10 hours |
Body
| Dimensions (mm) | 287.4x17.95x199 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.2 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.0 |
| WiFi | Yes - 5 |
Processor
| Processor core count | 2 |
| Model | Intel N4500 Celeron |
| CPU speed | Up to 1.1GHz |
Display
| Resolution | 1366x768 |
| Display features |
ComfyView (Matte) Twisted nematic (TN) |
| Screen size | 11.6-inch |
| Refresh rate | Up to 60Hz |
| Screen type | LCD |
Memory
| Hard drive capacity | 64GB |
| Memory technology | LPDDR4X |
| RAM | 8GB |
| Speed | 2133MHz |
Camera
| Resolution | 1280x720 |
Features
| Webcam | Yes |
| Touchpad | Yes |
Graphics card
| Memory type | Shared |
| Model | Intel UHD Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 36W power adapter |
Sound
| Number of speakers | 2 |
Interfaces/Ports
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
1x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
Software
| Operating system | ChromeOS |