Acer 2024 Triton PTX17-71 Gaming Laptop (Windows 10)
Technical specifications
| Screen technology |
In-plane Switching (IPS) Technology ComfyView |
Battery
| Battery type | Lithium-ion |
Body
| Dimensions (mm) | 380.4x280x21.90 (WxDxH) |
| Weight (kg) | 3 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | 24 |
| Processor speed (GHz) | Up to 5.40GHz |
| Model | Intel Core i9-13900HX |
Display
| Resolution |
2560x1600 WQXGA |
| Backlight technology | LED |
| Screen size (") | 17 |
| Display type | Mini-LED |
| Refresh rate | 250Hz |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home (64-bit) |
Memory
| RAM | 64GB DDR5 |
| Card slot | SD |
Camera
| Camera type | Built-in webcam |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Portable | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| General features | Built-in fingerprint reader |
| Keyboard type | Full-size |
| Touchpad | Yes |
Graphics card
| Memory (MB) | 16000 |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 4090 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
Storage
| Hard drive capacity | 2TB SSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
2x USB-C 3.2 Gen 2 with Thunderbolt 4 and DisplayPort 2x USB Type-A 3.2 Gen 2 |