Acer 2024 Swift Go 14-41-R2AU Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery life | 14.5 hours |
| Battery type | Lithium Polymer |
| Battery capacity | 48Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 321.7x15.9x211.7 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.25 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 6 |
| Model | AMD Ryzen 5 7530U |
| CPU speed | Up to 2GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Display features | ComfyView (Matte) |
| Size (") | 14 |
| Touch screen | No |
| Display type | IPS |
| Refresh rate | Up to 60Hz |
Memory
| Hard drive capacity | 512GB |
| Memory type | DDR4 |
| RAM | 8GB |
Camera
| Camera type | Full HD webcam |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Portable | Yes |
| Backlit keyboard | Yes |
| Touchpad | Yes - OceanGlass |
| Microphone | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | Yes |
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Model | AMD Radeon |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | 65W adapter |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Number of speakers | 2 |
Storage
| Hard drive type | SSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| USB port |
2x USB Type-A 3.2 Gen 1 2x USB Type-C 3.2 Gen 2 |
Software
| Operating system | Windows 11 Home |