Acer 2024 Predator Orion 7000 Gaming Desktop (Windows 10)
Motherboard
| Chipset | Z790 |
Body
| Dimensions (mm) | 485x219x504.8 (HxWxD) |
| Freestanding | Yes |
| Weight (kg) | 14 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes- 5.0 |
| WiFi (WLAN) | Yes- 6E |
Processor
| Processor core count | 24 |
| Model | Intel Core i9-14900KF |
| CPU speed | Up to 5.60GHz |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 64GB DDR5 |
Features
| Fan system | Predator FrostBlade 2.0 |
| General features | RGB lighting |
| General features | Liquid cooler |
| Special features | Ray tracing |
Graphics card
| Graphics card type | Dedicated |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 4080 Super |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Maximum power supply wattage | 1.20 kW |
Sound
| DTS | Yes- DTS:X Ultra |
Storage
| Hard drive capacity | 2TB |
Key Information
| Type | Tower |
Interfaces/Ports
| 3.5mm audio input | Yes |
| 3.5mm audio output | Yes |
| Display port | Yes- 3 |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| USB port |
1x USB-C 3.2 Gen 1 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x USB-C 3.2 Gen 2 3x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
Compatible accessories
| Mouse included | Yes |
| Keyboard included | Yes |