Acer 2024 Predator Orion 3000 Gaming Desktop (Windows 10)
General Features
| Cooling system | Predator FrostBlade 2.0 |
Motherboard
| Chipset | B760 |
Body
| Dimensions (mm) | 175x385x377 (WxHxD) |
| Freestanding | Yes |
| Weight (kg) | 7.5 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.0 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Processor
| Processor core count | 20 |
| Model | Intel Core i7-14700F |
| CPU speed | 2.1GHz |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| Expandable memory | 64GB |
| RAM | 32GB |
Features
| Special features |
Ray tracing - DirectX 12 Ultimate PREDATORSENSE |
Graphics card
| Graphics card type | Dedicated |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 4070 Super |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Maximum power supply wattage | 750W |
Storage
| Hard drive capacity | 2TB |
Key Information
| Type | Tower |
Interfaces/Ports
| 3.5mm audio input | Yes |
| 3.5mm audio output | Yes |
| Display port | Yes - 3 |
| DVI port | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| Microphone input | Yes |
| USB port |
1x USB-C 3.2 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x USB 3.2 Gen 2 Type-A |