Acer 2024 PO3-650 Gaming PC (Windows 10)
General Features
| Cooling system | Predator FrostBlade |
Motherboard
| Chipset | B760 |
Body
| Dimensions (mm) | 175x385x377 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 7.5 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.0 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6 |
Processor
| Processor core count | 16 |
| Model | Intel Core i7-13700F |
| CPU speed | Up to 4.9GHz |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| Expandable memory | 64GB |
| RAM | 16GB DDR5 |
Features
| Special features | DirectX 12 |
| Special features | Ray tracing |
| Special features | PredatorSense |
Graphics card
| Graphics card type | Dedicated |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 4070 with 12GB dedicated memory |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Maximum power supply wattage | 500W |
Sound
| DTS | Yes - DTS:X Ultra |
Storage
| Hard drive capacity |
2TB HDD 1TB SSD |
Key Information
| Type | Tower |
Interfaces/Ports
| 3.5mm audio output | Yes - 3 |
| Display port | Yes - 3 |
| DVI port | Yes |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| Microphone input | Yes |
| USB port |
4x USB 2.0 1x USB-C 3x USB 3.0 |
| Headphone jack | Yes |