Acer 2024 Nitro N50-640 Gaming Desktop (Windows 10)
General Features
| Cooling system | FrostBlade cooling system |
Body
| Dimensions (mm) | 175x392x386 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 7.50 |
Processor
| Processor core count | 6 |
| Model |
14th Gen Intel Core i5-12400F Hexa-core |
| CPU speed | up to 4.4GHz |
Connectivity
| WiFi | Yes- WiFi 6 |
| Bluetooth | Yes- 5.0 |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| Expandable memory | 32GB |
| RAM |
8GB DDR4 SDRAM |
Features
| General features | 10W wireless charging pad |
| Special features | NitroSense |
Graphics card
| Graphics card type | Dedicated |
| Memory (MB) | 8000 |
| Memory type | 8GB GDDR6 |
| Model | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Maximum power supply wattage | 500W |
Storage
| Hard drive capacity | 1TB SSD |
Interfaces/Ports
| Display port | Yes- 3 |
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | Yes |
| Microphone input | Yes |
| USB port |
2x Gen 1 Type-A 3.2 1x Gen 2 Type-A 3.2 4x 2.0 1x USB-C |
| Headphone jack | Yes |