Acer 2024 31.5" Nitro XV2 Gaming Monitor
Body
| Dimensions (mm) |
With stand: 715.7x560.3x267 (WxHxD) Without stand: 715.7x427.8x89.4 (WxHxD) |
| Swivel range | -360°-360° |
| Tilt range | -5.0º-15º |
| Weight (kg) | 8.21 |
Display
| Brightness | Peak: 400 nits |
| Colours | 1.07 billion |
| Contrast ratio | Native: 1,000:1 |
| Display type | LED |
| Dynamic contrast ratio | 100,000,000:1 |
| High Dynamic Range (HDR) | VESA certified DisplayHDR 400 |
| Panel type | IPS |
| Response time | 1ms GTG |
| Screen size | 31.5" |
| Viewing angle | Wide Viewing Angle |
| Viewing angle | 178° |
| Screen resolution | 3840x2160 |
| HD resolution | 4K UHD |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Refresh rate |
HDMI- up to 144Hz DisplayPort- up to 144Hz |
| Screen type | Flat |
Features
| FreeSync | Yes- Premium |
| Special features | Super Sharpness |
| Special features | ZeroFrame |
Warranty
| Device warranty | 12 months |
Power
| Power supply | AC 120-230 VAC |
| Speaker output | 4W |
Accessory
| VESA mount (mm) | 100x100 |
Built-in Devices
| Built-in speakers | Yes- 2 |
Key Information
| Type | Gaming Monitor |
Interfaces/Ports
| HDMI connection | Yes- 2 |
| Number of USB 3.0 ports | 3 |
| Display port | Yes |
| Headphone jack | Yes |
Energy Performance
| Energy efficiency class | G |
Certification
| Environmental compliance | Yes- MPR II |