Acer 2023 Swift Go 14" Intel Evo Platform Touchscreen Laptop - 13th Gen Intel Core i7-13700H (Windows 10)
Battery
| Battery type | Lithium-ion |
| Removable battery | No |
| Charge rate | 65Wh |
Body
| Dimensions (mm) | 312.93x14.99x217.93 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.25 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| WiFi (WLAN) | Yes - WiFi 6E |
Processor
| Processor core count | 14 |
| Model | Intel Core i7-13700H |
| CPU speed | Up to 2.4GHz |
Display
| Resolution | 1920x1200 |
| Backlight technology | LED |
| Brightness | 400 nits |
| Size (") | 14 |
| Touch screen | Yes |
| Display type | WUXGA IPS |
| Refresh rate | 60Hz |
| Screen type | LCD |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
| Multimedia messages | No |
| Text messages | No |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home (64-bit) |
Memory
| RAM | 16GB LPDDR5 |
| Card slot | Yes - microSD |
Camera
| Camera type | Integrated webcam |
| HD video recording | Yes - QHD |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Backlight keyboard | Yes - white |
| Document viewer | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Music player | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
| Microphone | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | Yes |
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Graphics card type | Shared |
| Model | Intel Iris Xe Graphics |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Power supply | Up to 100W |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Audio details | Acer TrueHarmony Technology |
| DTS | Yes |
| Number of speakers | 2 |
Storage
| Hard drive capacity | 512GB SSD |
Built-in Devices
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | No |
| HDMI port | Yes |
| USB port |
2x USB Type-A 3.2 2x USB-C Thunderbolt 4 |
| Headphone jack | Yes |