Acer 2023 Nitro V 15 Gaming Laptop (Windows 10)
Battery
| Battery type | Lithium-ion |
| Charge rate | 57WHrs |
Body
| Dimensions (mm) | 362.2x239.78x26.92 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 2.11 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.1 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6 |
Processor
| Cooling system | Dual fans |
| Processor core count | 8 |
| Model | Intel Core i5-13420H |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Backlight technology | LED |
| HD Ready / Full HD / Ultra HD | Full HD |
| Size (") | 15.6 |
| Display type | IPS |
| Refresh rate | 144Hz |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
| Multimedia messages | No |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home (64-bit) |
Memory
| RAM | 8GB |
Camera
| Camera type | Integrated Webcam with Blue Glass |
| HD video recording | 720p HD |
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Front-facing |
Features
| Portable | Yes |
| Backlit keyboard | Yes |
| Document viewer | Yes |
| Keyboard type | Full-size with numeric keypad |
| Music player | Yes |
| Touchpad | Yes - Precision |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Model | NVIDIA GeForce RTX 2050 Laptop GPU 4GB |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Compatibility
| App compatibility | NitroSense |
Power
| Power source | Rechargeable battery |
Sound
| Built-in speaker | Yes |
| Audio details | Acer TrueHarmony Technology |
| DTS | Yes - DTS X:Ultra Audio |
| Number of speakers | 2 |
Storage
| Hard drive capacity | 512GB SSD |
Built-in Devices
| Optical drive | No |
Interfaces/Ports
| Ethernet port | Yes |
| HDMI port | 1x HDMI 2.1 with HDCP support |
| Headphone/Microphone | Yes |
| USB port |
1x USB-C 3.2 Gen 2 with Thunderbolt 4 and DisplayPort 1x USB Type-A 3.2 Gen 2 with Power Off Charging 2x USB Type-A 3.2 Gen 1 |
Additional Information
| What's in the box |
Wireless Acer Nitro Gaming Controller AC adapter Power cable |