Acer 2022 Aspire Vero 15.6-inch (Windows 10)
Battery
| Usage time | Up to 11 hours |
| Battery type | Lithium-Ion |
Body
| Dimensions (mm) | 363.4x17.9x238.4 (WxHxD) |
| Weight (kg) | 1.76 |
Connectivity
| Bluetooth | Yes - 5.2 |
| WiFi (WLAN) | Yes - 6E |
Processor
| Model | Intel Core i7-1255U |
| CPU speed | Up to 1.7GHz |
Display
| Resolution | 1920x1080 |
| Size (") | 15.6 |
| Display type | IPS LED-Backlit FHD |
| Refresh rate | 60Hz |
| Screen type | LCD |
Messaging
| Yes | |
| IM | Yes - app required |
Platform
| Operating system | Windows 11 Home |
Memory
| RAM | 16GB |
Camera
| Number of cameras | 1 |
| Primary camera | Integrated webcam |
Features
| Backlight keyboard | Yes |
| Dual external monitor compatibility | Yes |
| Special features |
Acer PurifiedVoice VeroSense |
| Touchpad | Yes |
| Video calling | Yes - app required |
| Video player | Yes |
| Web browser | Yes |
Security
| Fingerprint sensor | Yes - on trackpad |
| Kensington lock | Yes |
Graphics card
| Model | Intel Iris Xe |
Warranty
| Device warranty | 24 months |
Power
| Maximum power supply wattage | 65W |
Storage
| Hard drive capacity | 512GB SSD |
Built-in Devices
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
Interfaces/Ports
| HDMI port | Yes |
| USB port |
3x Type-A 1x Type-C |
| Headphone jack | Yes |